Nikola Tesla Biyografi

Nikola Tesla dünyadan gelmiş, geçmiş en önemli deha, mucit, bilim adamı. Sırp asıllı, Amerikan. Dünyayı derinden sarsan bir çok bilimsel buluşa, deneye, icada adını yazdırmıştır. Bir çok kişiye ilham olmuştur. Bunlardan biri ise bu çağın dehası Elon Musk’dır. Sırf Nikola Tesla’nın adını yaşatabilmek için Tesla araçlarını üretmektedir.

Babası bir papaz, annesi okuyup yazamamasına karşın Tesla bir dahiydi. Halk arasında ona ev araç gereçleri mucidi dense de o dönemde, kim bilebilirdi ki yüzyılın dehası ile aynı yerde yaşadıklarını. Babası oğlunun papaz olmasını istemesine karşın onun kendi için büyük hayalleri vardı. Tesla fizik ve matematik bilgisinde üst düzeye çıkarken Prag üniversitesinde eğitimini sürdürdü. Yabancı teknik yapıtları okuyabilmek için dil kurslarına gitti. Ana dili olan Sırpçanın yanı sıra Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca öğrendi.

Nikola Tesla bir çok icada adını yazdırmıştır. Bunlardan en ünlüleri Florasan lamba, neon ışıkları, hız ölçeri, radarın temelleri, elektron mikroskobu, mikrodalga fırını da Tesla’nın icatları arasında yer almaktadır.

5,006 Görüntülenme
Nikola Tesla | Biyografi Belgeselleri

Nikola Tesla | Biyografi Belgeselleri

Kategori

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
Zaten üye misin? Giriş Yap