Osmanlı Devleti çöküşünün ardından Türk toprakları işgal altındaydı. Binlerce yıldır yaşadığımız bu cennet topraklar işgalci devletler arasında çoktan paylaşılmıştı bile. İngilizler petrol bölgelerini, Fransızlar Güneydoğu Anadolu’yu, İtalyanlar Akdeniz Kıyılarımızı alırken Yunanlılar İzmir ve Trakya’ya göz dikmişti. Doğuda bir Ermeni ve Kürt Devleti kurulmak isteniyordu. Osmanlı ile imzalanan Mondoros Ateşkes Antlaşması’nı müteakiben hepsi bu yerleri işgal etmişlerdi. Boğazları ortaklaşa yönetmeyi kararlaştırmışlar, kapitülasyonlar ile ekonomik bağımsızlığımız da kalmamıştı.
Ülkede durum böyle iken bir Komutan, Mavi Gözlü bir Dev ayak bastı Samsun’a 1919 yılının Mayıs ayında takvimler 19’u gösterirken. İşte bu tarih Kurtuluş Savaşı‘nın başlangıcıydı. Genelgeler, kongreler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ile hazırlık dönemi bitmiş, yedi düvele karşı cephede savaş başlamıştı. İşgalcilerin amacı Sevr Antlaşması’nı zorla kabul ettirip, daha önceden yaptıkları paylaşımları Türk Halkına kabul ettirmekti. Bu anlaşma Türk Halkını yok saymaktaydı. İşte bunun için en çetin savaşlar Batı Cephesinde yaşanmaktaydı.
1. ve 2. İnönü Savaşları zaferle sonuçlanmıştı.
İşte Kurtuluş Belgeseli 2. İnönü Savaşından başlayarak sırasıyla Eskişehir-Kütahya Muharebeleri, Sakarya Savaşı, Büyük Taaruz ve nihayetinde 9 Eylül 1922’de düşmanın Ege’den denize dökülmesini konu almaktadır. Türklerin vatanlarını nasıl savunduklarını tüm dünyaya gösteren bir şaheser niteliğindedir. Belgeselin yönetmen koltuğunda Şu Çılgın Türkler kitabıyla tanıdığımız Turgut ÖZAKMAN oturmaktadır. Rutkay AZİZ’in Mustafa Kemal’i canlandırdığı belgesel dizide Savaş Dİnçel, Ege AYDAN, Ayda AKSEL ve Macide TANIR rol almaktadırlar.
O acı günlerin tekrar yaşanmaması için, bu vatanın kolay kazanılmadığını bir an için bile unutmamak ve böylece O’na gereken özeni göstermek için bu belgesel diziyi izleyelim yediden yetmişe herkese izlettirelim.
Bu ülke uğruna canlarını feda eden tüm Şehitlerimizin Ruhu Şad Olsun.

32,846 Görüntülenme
Kurtuluş | Kurtuluş Savaşı | Kurtuluş Belgeseli | Tüm Bölümler 6 Bölüm |

Kurtuluş | Kurtuluş Savaşı | Kurtuluş Belgeseli | Tüm Bölümler 6 Bölüm |

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
Zaten üye misin? Giriş Yap

1 yorum