1.Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi Belgesel Gelibolu

1.Dünya Savaşı başlamış İngiltere, Fransa ve Rusya, Almanya ve Avusturya Macaristan İmparatorluğuna savaş ilan etmişti. Osmanlı Devleti ise siyasi yalnızlıktan kurtulma çabaları içinde kendisine sığınan iki Alman gemisiyle birlikte kendini bir anda Almanya’nın yanında savaşa girmiş buluyordu.
1. Dünya Savaşı’nın en yoğun, en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Cephesi bir diğer anlatımla Gelibolu Yarımadası, tarihin gördüğü en büyük kara çıkarmasına sahne oluyordu.

Türkler Vatanlarını Savunma, İşgalciler Savaşı Bitirme Hedefindeydi

Savaşın ilk kısmını oluşturan deniz savaşları bölümünde İngiltere’nin yenilmez armada olarak bilinen donanması yanına Fransız, İtalya donanmalarını da almasına rağmen Çanakkale Boğazını geçmeyi başaramamıştı.
Çanakkaleyi geçmenin yolunu Gelibolu Yarımadasına yapılacak bir kara çıkarmasında görüyorlardı. İşte bu şartlar altında tarihin en büyük çıkarmalarından biri olan Gelibolu çıkarması başladı.
6 yılı aşkın bir çalışmanın eseri olan Gelibolu Belgeseli 7 farklı ülkede 70’ten fazla arşivin incelenmesiyle çekilmiştir. 80000 fotoğraf taranmış, savaşı bizzat yaşayan askerlerin mektuplarına değinilmiştir.
Bu ülkeyi düşmana vermeyip canlarını gözlerini bir kere bile kırpmadan feda eden tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

2,823 Görüntülenme

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
Zaten üye misin? Giriş Yap